single

Перші ознаки псування комбікорму, і що з цим робити?

Для того, щоб тварини швидко росли, правильно розвивалися і були здоровими, їх потрібно годувати якісним комбікормом. Фермер повинен створити умови зберігання залежно від розміру господарства. Якщо воно велике, то і приміщення під склад має бути велике, з потужною вентиляцією, чисте і не заражене комахами або гризунами. Виявивши перші ознаки псування комбікорму, відразу виключите його з раціону тварин.

Як визначити, що комбікорм зіпсований?

Зазвичай першим з’являється неприємний запах. При закупівлі живлення обов’язково звертайте увагу на термін придатності. У багатьох кормів він складає всього місяць з моменту виготовлення. Фермери роблять помилку, придбаваючи великі партії, адже оптом купувати вигідніше, ніж дрібними партіями, але коли термін придатності проходить, то виникає:

  • згіркнення;
  • пліснява.

Корм для тварин, як і будь-який інший продукт, потрібно зберігатися в певних умовах. У домашньому господарстві необхідно виділити приміщення з низьким рівнем вологості (70-75%) і розкладати продукцію в ємності, що закриваються. Краще, якщо об’єми будуть невеликими, наприклад, відра з кришками. Так простіше стежити за якістю живлення. Температура має бути помірною, кімната провітрюваною.

Правила зберігання комбікорму

Перед тим, як завезти корм (неважливо для малого або для великого господарства) обов’язково продезінфікуйте приміщення. Ви маєте бути впевненні, що в нього не потраплять личинки комах. Гризуни є переносниками кишкових інфекцій, вірусів і інших хвороб, тому їм теж не місце на складі.

Не допускається пряме потрапляння сонячних променів і опадів. Якщо на екструдований або гранульований корм ненавмисно потрапить вода, і ви закриєте кришку, а в приміщенні висока температура повітря, то живлення запариться.

Ніколи не змішуйте старий і свіжий корм. Так само не рекомендується перемішувати продукцію різних виробників і навіть різних рецептур. Мабуть, головне правило – все повинно зберігатися окремо.

Вчені проводили експерименти і піддавали комбікорми різним випробуванням. Виявилось, що продукція з низьким вмістом вологості до 10% зберігається без погіршення якості найдовше – до 4-х місяців. При вологості 12-15% термін зменшується до 2 місяців. Намагайтеся дотримуватися правил зберігання і рекомендацій, вказаних на упаковці.

Допустима вологість компонентів комбікормів

Є поняття “Критична вологість”. У кожного інгредієнта комбікорму вона своя, наприклад:

  • зерна пшениці, ячменю, житу мають критичну вологість 14,5-15%;
  • кукурудза – 14%;
  • м’ясо-кісткове борошно – 8,7%;
  • люцернове борошно – 14,9%;
  • борошно із соєвої макухи – 13,8-15,4%.

Корм в гранулах містить до 12% вологості. Якщо ви зберігаєте продукцію в приміщенні, де вологість вище 85% і температура більше 25⁰С, то краще його зберігати не більше 15 діб. Продукція, що містить велику кількість тваринного жиру до 3% може зберігатися до 10 днів, а 6% не більше 4 днів.

Великі господарства все частіше використовують спеціальні силоси різних конструкцій;

  • залізобетонні;
  • металеві;
  • з синтетичних матеріалів.

Злежування і само обігрів комбікорму

З часом відбувається злежування комбікормів, тому склад потрібно обладнати так, щоб продукцію можна було переміщати. Ще багато хто застосовує різні пристрої і пристосування, наприклад, установки для аерації. Дуже практичні залізобетонні силоси з овальним дном і спеціальною воронкою розсікачем або дозатором.

Коли комбікорми зберігають у великих насипах, то відбувається само обігрів. Температура може піднятися до 50⁰С і вище. Тому краще якщо в приміщенні буде прохолодно +10-15⁰С. При високій вологості і температурі підвищується тепловиділення. Цікавий факт – при вологості зерен пшениці 14% тепловиділення складає 1,8 мвт/кг, а при вологості 17% воно збільшується в 20 разів.

Скільки коштує комбікорм?

У Україні випускають велику кількість комбікормів. Є продукція, яку виготовляють самі фермери. Зазвичай, вони продають її дешево. Але фахівці рекомендують купувати живлення для тварин у відомих виробників. Його теж можна знайти недорого. Інтернет-магазини пропонують якісну продукцію за реальною вартістю. Ціна залежить від якості і складу.