single

Виробництво комбікорму як бізнес

Підприємства тваринництва завжди потребують якісних кормів, що забезпечують інтенсивне зростання, підвищений відсоток жирових відкладень і здоров’я тварин. Бажаючи отримати прибуток, багато підприємств суміжних областей в сільськогосподарській галузі можуть при відносно невеликих додаткових вкладеннях організувати успішний бізнес по виробництву комбінованих кормів. Маючи для цього початкову базу – виробничі приміщення, органічну сировину, закупивши необхідне устаткування, можна організувати прибутковий бізнес, який окупить себе за 1,5-2 роки.

Перший етап бізнесу – актуалізація даних про асортимент комбікормів, необхідній сировині та рецептурі, яка використовується для конкретного виду тварин.

Асортимент комбікормів

У тваринницькій сфері використовуються декілька типів комбікормів для отримання максимально якісного кінцевого продукту – м’яса, яєць, молока, сала, шкіри, пуху та інших. Правильний вибір типу корму є вирішальним для успішного розведення поголів’я.

Існують такі основні види комбікормів :

  • повнораціонний – використовується як основа раціону тварин;
  • концентрати – містять в собі підвищену кількість нутрієнтів, вітамінів, мікроелементів, необхідних для засвоєння і приросту тваринної маси;
  • премікси – добавки, використовувані в малих кількостях для поліпшення поживних і смакових властивостей корму;
  • білково-вітамінні добавки – мікси на основі тварин і/або рослинних білків з додаванням синтетичних нутрієнтів і цінних мікроелементів.

Не слід думати, що виробництво комбікорму – технологічно просте завдання. Навпаки, для отримання повноцінного продукту з високою поживною цінністю треба мати знання в області мікробіології, хімії, ветеринарії й інших суміжних галузей. Якісний комбікорм може містити в собі декілька десятків найменувань речовин і препаратів, необхідних для підтримки здоров’я і набору маси тварин.
Не менш важливо вибрати відповідний склад нутрієнтів для окремого виду поголів’я з урахуванням мети їх розведення. Комбікорм, який використовується для курей, не завжди підходить для годування індичок, а субстрат для свиней може бути навіть шкідливим для інших тварин, наприклад для худоби. Тому успішний бізнес по виробництву комбікормів зажадає участі фахівців в області тваринництва.

Необхідна сировина

Якісна сировина – найважливіша складова процесу по виробленню комбікормів. Основою кормової бази для тварин завжди служили зернові та бобові культури, а також побічні продукти суміжних областей сільськогосподарської галузі. Якщо вдуматися в назву “комбікорм”, то можна зрозуміти, що в його складі знаходяться декілька різних продуктів, які доповнюють, посилюють або нейтралізують ті або інші властивості один одного.

Для виробництва якісного комбікорму потрібні наступні види сировини :

  • зернові й бобові культури – пшениця, овес, ячмінь, кукурудза, кормові боби та інші;
  • м’ясокісткове, трав’яне, рибне борошно, що отримується з побічних продуктів роботи птахофабрик, рибних заводів, боєнь;
  • крахмалопаточна сировина – меляса, гідрол (це цінні добавки, багаті вуглеводами, жирами та білками);
  • солома, сіно, макуха – забезпечують нормальний процес переварювання й засвоєння поживних речовин.

Окремою групою поживних речовин для комбікормів вважаються різні мінеральні та білкові добавки, комплекси й премікси:

  • вітаміни А, В1, В12, Е і D – головна група вітамінів, що використовуються як добавки в комбіновані корми;
  • амінокислоти у складі комбікормів – лейцин, лізин, триптофан, тріонін, метіонін, ізолейцин і інші – це життєво-важливі біологічні добавки, які не можуть вироблятися самостійно в організмі;
  • мінеральні добавки – сіль, крейда, кормові фосфати;
  • карбамід (синтетична сечовина) – дуже важливий компонент, що забезпечує ефективне освоєння білків і приріст жирової маси у тварин;
  • антибіотики – пеніцилін, тераміцин, біоміцин.

Найбільш важливою добавкою є амінокислоти в комбікормах: вони незамінні у складі комбінованого корму, без них живлення тварин не можна назвати повноцінними. Найчастіше в комбікорм додають такі амінокислоти, як лізин і міотінін.

Процес виробництва комбікормів

Найважливіше в процесі виробництва комбікормів – наслідувати технології та рецептуру, необхідну для забезпечення поголів’я повноцінним харчуванням. Орієнтиром в організації бізнесу є максимальне зниження собівартості кінцевого продукту для збільшення маржі і, відповідно, максимально можливого прибутку з продажів.

Процес виробництва комбікормів полягає в гомогенізації сировини та надання йому форми й виду, відповідного для вживання тваринами та прибирання його залишків. Комбікорми зазвичай є однорідними сумішами певної вологості й розмірів гранул.

Устаткування

Стандартна лінія виробництва включає таке устаткування:

  • дробарка;
  • шнековий змішувач;
  • електронні ваги з дозатором;
  • шнековий транспортер;
  • сепаратор.

Додатково знадобляться елементи автоматизації – пульти управління, а також устаткування для сушки, брикетування та упакування.

Капітальні вкладення

Невелика лінія, що включає названі вище види устаткування, здатна давати до 1000 кг готової продукції за годину. Для її роботи потрібні до 3-х операторів, а також невелике неопалюване приміщення. Середній розмір вкладень, не враховуючи оплату праці персоналу, складе 0,7 – 1,5 млн гривень. Можливо, доведеться додатково придбати техніку для подрібнення соломи, сіна й інших жорстких кормів, вартість якого складе ще 100-150 тис. гривень.

Також слід врахувати витрати на закупівлю сировини, оренду виробничих приміщень, зарплату персоналу, транспортні витрати, податки. Кінцева цифра капітальних вкладень у виробництво комбікормів може скласти 5-10 млн гривень.